Ana Sayfa Özgeçmiş

Konular

  Ergenlik Dönemi  -  Arkadaş İlişkileri

Ergenlik dönemi süresince, ergenler akranlarıyla  ebeveylerinin denetimi olmaksızın daha fazla vakit geçirirler. Ergenler akranlarıyla hem bağlı hem de bağımsız olabilirler. Ebeveylerinin  çizdiği imajlarından kendi kimliklerini geliştirerek koparlar.

Bir çok aile ergenlere kendilerine özgü özelliklerinden, geçmişlerinden ve yeteneklerinden dolayı gurur duymalarına yardımcı olurken,  ergenin kimlik bulma çabasıyla ilişkili duyguları, düşünceleri ve davranışları konusunda akranları genellikle daha çok kabul edicidir.

Akranların etkileri positif ve ya negatif olarak ergenin hayatında kritik önem taşır.

Pozitif akran baskısı

Ergenin kişisel kimliğine, öz güvenine ve kendi kendine yeterliliğine bağlı olarak sağlıklı arkadaşlıklar ve akran ilişkileri geliştirme yeteneğidir.

En iyi ihtimalle, akran baskısı ergeninin enerjisini harekete geçirebilir, başarı için teşviklendirebilir, ve sağlıklı davranışlar sergilemesi için ergeni destekleyebilir. Akranlar positif rol modeller olarak işlev görebilirler.   Akranlar sıklıkla, hayal kırıklıklarını, mücadeleleri ve ergen olmayala ilişkin endişeleri dinler, kabul eder ve anlarlar.

Negatif akran baskısı

Kabul edilme, onaylanama ve aitlik ihtiyacı ergenlik yıllarında hayati önem taşır. Kendini  akranları tarafından veya ailesi tarafından dışlanmış ya da reddedilmiş hisseden ergenler, grup içinde uyum  sağlamak için daha büyük ihtimalle risk içeren davranışlarla meşgul olurlar.  Böyle durumlarda,  akran baskısı olumlu sağduyuyu bozabilir ve risk içeren davranışları besleyebilir, ergeni aileden ve pozitif etkilerden uzaklaştırıp, tehlikeli aktiviteler içerisine sürükleyebilir.

Örneğin, öğrenme farklılıkları ve ya yetersizlikleri gösteren ergenler yaşlarına uygun davranmadıkları gerekçesi yüzünden sıklıkla reddedilirler. Büyük olasılıkla kendilerini yine kendileri gibi diğer reddedilmiş ya da garip akranlarla ilişkilendirecektir. Bazı uzmanlar ergen kızların cinsel ilişkiye genellikle, kabullenme, onaylanma ve sevgi arayışları sırasında  girdiklerine inanıyorlar.

Güçlü bir negatif akran etkisi  ergeni tercihler yapması için güdüleyebilir ve kendi değerlerine aykırı davranışlar sergilemeye yöneltebilir.  Bazı ergenler bulundukları çevreye uymak ve kendilerini kabul eden bir grup ile tanımlamak için cezalı olma, ebeveylerinin güvenini sarsma, ve hatta göz altına alınma riskine girebilirler. Bazen,  ergenler vakit geçirdikleri arkadaşlarına bağlı olarak giyim tarzlarını ve arkadaşlarını değiştirerek, aileden edindiği değerlerini bırakıp yeni değerler yaratabilirler.

Bazı ergenler akranlarının etkisi ile yönetilen gizli hayatlar barındırırlar.Yetişkinlerle beraber iken iyi davranışlı, yüksek başarılı görünen ergenleride içermek üzere,  bazı ergenler akranları ile birlikteyken negatif ve hatta tehlikeli davranışlar sergileyebilir.

Negatif akran baskısı ile ergen, yasal suçlara, madde kullanımına, kuralları çiğnemeye ve çete  üyeliğine yönelebilir.

Anne ve Babalar Neler Yapabilir

Ebveynler ergenlere kendi sevgilerini, zamanlarını, sınırlarını ve kendilerini düşünmeleri için destek vererek positif akran ilişkisini sağlayabilirler.

Özellikle, ebeveynler desteklerini şu şekilde gösterebilirler:

Çocukla pozitif ilişkiler kurmak: Ergen-ebeveyn etkileşimleri sıcak, kibar, dengeli, saygılı ve sevgi içeren kavramlarla oluşturulduğunda, bu ilişki aynı zamanda ergenin öz güveni, mental sağlığı, ruhsal hali ve sosyal becerileri geliştikçe zenginleşecektir.

Ergenin aktiviteleri ile gerçekten ilgili olmak:  Bu ebeveynlerin ergenin arkadaşlarını tanıması ve davranışlarını gözlemeye izin verir ki ergenleri sorunlardan uzak tutmak için çok önemlidir

Bağımsız düşünce ve ifadeyi desteklemek: Bu şekilde, ergenler sağlıklı bir benlik duygusu ve akran baskısına karşı zengin beceriler geliştirebilir.

Ergenin arkadaşlarını tanımak: Ergenin arkadaşlarını eve davet etmek onları tanımak, onları ve ailelerini yakından tanımak ergenin yakın çevresinde kimler olduğunu öğrenmek açısından etkilidir.

Arkadaşları eleştirmeme: Ergenin arkadaş seçimini eleştirmek bir çeşit saldırı olarak algılanabileceği için eleştirmek iyi bir yöntem değildir. Eleştirmek yerine o kişiyi yakından tanımak ve bu konu hakkında ergenle konuşmak daha etkilidir. Bu konudaki endişe ve hislerini öğrenmesini sağlayın.