Ana Sayfa Özgeçmiş

Konular

  Ergenlik Dönemi  -  Kaygı ve Depresyon

Kaygı, genetik yatkınlık, aşırı stres içeren durumlar, travmatik olaylar ve ergenin yaşadığı çevre gibi bir takım faktörlerden kaynaklanabilir. Kaygı, ergenlikte yaşanan normal bir deneyimdir, ancak eğer kaygı ergenin günlük yaşam kalitesini bozacak durumda ise ileride kaygı bozukluklarına sebep olabilir.

Akademik problemler

Ergen eğer kaygıyla baş etmekte zorluk yaşıyorsa akademik problemler de geliştirebilir. Ergenin kaygısı, kendi akademik performansı ile de ilgili olabilir. Sınav kaygısı yaşayan ergen, sınavlarda aşırı heyecan yaşadığı için bildiklerini hatırlamakta zorluk çekebilir ve sınavdan düşük notlar alabilir. Akademik kaygı, öğrencinin okula devam etme isteğini azaltabilir, yoğun kaygıdan dolayı ders çalışmaz hale gelebilir. Akademik kaygının başlıca sebepleri arasında, ergenin mükemmeliyetçi yapısı, ailenin ergenden beklentilerinin yüksek olması ya da ergenin kendisine yüksek hedefler koyması sayılabilir.

İlişkiler

Ergen kendi yaşadığı kaygıyı tanımlayamıyor olabilir ve bu durum onun kaygıyla baş etmesinde güçlük yaşamasına sebep olabilir. Bu durumda ergen duygusal iniş çıkışlar gösterip çabuk sinirlenebilir. Huzursuz hali ve çabuk sinirlenmeye olan eğilimi ile aile ve arkadaşları ile arasında problem yaşayabilir.

Depresyon

Kaygı depresyon halini tetikleyebilir. Genellikle depresyon ve kaygı beraber gelişme eğilimindedir. Kronik olarak kaygılı ya da korkulu olma hali, daha sonra depresyona dönüşecek olan, umutsuzluk ve yorgunluk hislerini tetikleyebilir.

Uyku Problemleri

Kaygı uyku problemlerini tetikleyebilir. Ergen durmadan okul ödevleri, akranlarla ilişkiler, ebeveynlerle çatışmalar, üniversiteye giriş ya da bir spor takımı için seçmelere katılma gibi şeyler hakkında endişelenirse, hissettiği kaygı uyku düzenini etkileyebilir. Uyumaları gereken zamanda, o kadar kaygılı olur ki, kendini endişelenmekten alıkoyamaz. Kaygı, uykuya dalmayı ergen için olduğundan daha zor hale getirebilir, çünkü her zaman yeterince uyku alıp alamama konusunda endişe duyacaktır.

Fiziksel problemler

 

Bazı ergenler kaygıyı fiziksel belirtilerle birlikte yaşarlar.  Kaygı baş ağrılarına, kas gerilmeleri, terlemeye, yorgunluğa, mide ağrılarına ve mide bulantılarına neden olabilir.

Eğer ergenlik döneminde kaygı ergenin günlük yaşam kalitesini bozacak düzeyde ise mutlaka bir profesyonelden destek almak gerekir.