Ana Sayfa Özgeçmiş

Konular

  Ergenlik Dönemi  -  Beden İmajı

Beden imajı kendi bedenimizi nasıl gördüğümüzle ilgilidir. Ergenlik dönemi bedensel değişimlerin olduğu ve bu değişimlerin kişide kaygı yarattığı bir dönemdir. Kendi duygusal karmaşası içinde kendini ifade etmekte zorluk çeken ergen için kendisini ifade etmenin en somut yollarından biri olan bedenin de değişim içinde olması onda daha fazla kaygı yaratır. Ergenlik dönemlerinde kişinin kendi bedenini beğenmemesi, kendisini çok şişman ya da zayıf, uzun ya da kısa olarak nitelendirmesi ve bundan şikayet etmesi bu sürecin en doğal parçalarından bir tanesidir.

Arkadaşlar arasında kabul görme ve popüler olmak ergenlik döneminde çok önemlidir. Dış görünüş popüler olmak için ergenlik döneminde önemlidir. Gelişimini daha erken tamamlamış kız ve erkekler daha çok kabul görür. Ergen kendisini arkadaşları ile kıyaslamaya başlar ve kendisini acımasızca eleştirebilir.

 

Medya, Beden İmajı ve Ergenlik

Medya da ergenlerin beden algısını etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Medyada yansıtılan ideal ince kadın imgesi ve kaslı, uzun erkek imgesi ergenlik döneminde daha etkili olabilir çünkü ergenler dış mesajlara daha açıktırlar.

 

Aile ve okul

Bazı ebeveynler dış görünüşe fazla vurgu yapabilir ve çocuklarını ideal bir vücuda sahip olmalarını isteyebilirler, çocuklarının dış görünüşünü, kilolarını, yeme biçimlerini eleştirebilirler. Bu eleştiriler çocuklarda özgüven problemlerine, beden imajı problemlerine ve yeme bozukluklarına sebep olabilir.

Ayrıca okulda arkadaşları tarafından kişiye bedeni ile ilgili eleştirilerin gelmesi de ergeni psikolojik olarak etkiler.

Ailenin ergenlik döneminde kişiler yaşadığı bedensel kaygıları göz önünde bulundurması, onlarla ergenlik dönemindeki bedensel değişimler hakkında konuşması, dış görünüşlerini, kilolarını eleştirmemeleri gerekir. Okulun da çocukların birbiri ile dalga geçme, dış görünüşlerini eleştirme durumlarına karşı duyarlı olması ve bu konuda çalışmalar yapması ergenlik dönemi oluşabilecek beden imajı, özgüven problemleri ve yeme bozukluklarını önlemede yardımcı olacaktır.