Ana Sayfa Özgeçmiş

Konular

  Kadın Psikolojisi  -  Cinsel Taciz

Cinsel taciz yaşa, tacizi yapan kişinin yakınlığına, tacizin sürekliliğine bağlı olarak kişiden kişiye farklı etkiler yaratabilir. Cinsel taciz sonrası kişide travma meydana gelebilir ve bu travmaya bağlı olarak psikolojik, sosyal, cinsel ve fiziksel problemler ortaya çıkma olasılığı yüksektir.

 

Psikolojik problemler

Cinsel taciz sonrası kişide oluşan başlıca psikolojik problemler arasında; korku, kaygı, panik atak, uyku problemleri, travmayı hatırlatan kabuslar görme, öfke patlamaları, özgüven problemleri, depresyon, kendi bedenine yabancılaşma, beden imajı problemleri, yeme bozuklukları, alkol ve madde bağımlılığı sayılabilir.

 

Sosyal problemler

Cinsel taciz sonrası ortaya çıkan sosyal problemlerin başlıcaları; kişinin sosyal ortamlara girmesinde zorluk yaşaması, insanlara karşı güven problemi yaşamasıdır.

 

Cinsel problemler

Romantik ilişkilerde problem yaşanabilir. Kişi partnerına güven duymada, yakın ilişki kurmakta zorluk yaşabilir. Kişiler ilişkiden kaçabilirler.  

Cinsel ilişkilerde problemler ortaya çıkabilir. Cinsel ilişkiye karşı isteksizlik, cinsel ilişki sırasında ağrı duyulması, cinsel ilişkiden zevk alınmaması, cinsel taciz sonrası ortaya çıkabilecek başlıca cinsel problemler arasında sayılabilir.  

 

Fiziksel Problemler

Duygusal durum fizyolojik olarak da kişileri etkiler. Karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, barsak şikayetleri, sırt ağrısı gibi ağrılar ortaya çıkabilir.

Cinsel taciz sonrası Travma Sonrası Stres Bozukluğu ortaya çıkabilir.  Travma sonrası stres bozukluğunun belli başlı özellikleri arasında:

 

Reddetme ve bastırma:

Kişiler yaşanan travmayı reddederler. Olay hakkında konuşmak ya da onu hatırlatacak ortamlara girmek istemezler. Bazen kişi olayın gerçek mi yoksa rüya mı olduğunu ayırt etmekte güçlük yaşayabilir.

 

Tekrar tekrar yaşama:

Kişiler yaşadıkları travmatik olayı kabuslar, ani düşünceler, gözlerinin önüne gelen sahneler ve sebepsiz ağrılarla tekrar tekrar yaşayabilirler. 

 

Aşırı gerginlik:

Kolayca sinirlenme, ani tepkiler verme, duygusal iniş çıkışlar, uyku problemleri yaşama olasılığı yüksektir.